CitátNelze být vždy hrdinou, vždy však lze být člověkem. (Anonym)

Odkazy Běháme.cz – běhání, jogging, sport, hubnutí

Mistrovství ČR v přespolním běhu 2013

Datum: 7.4.2013 | Autor: Martin Šplíchal | Zobrazen: 5123 x

O Bílé sobotě čekaly na běžce a běžkyně hody v podobě MČR v přespolním běhu. Stejně jako před rokem proběhl závod ve Střelských Hošticích pod patronátem místního klubu ACCC Horažďovice.

Postavené tratě byly totožné jako ty loňské (viz článek z loňska). Přesto se jednalo o dva rozdílné závody, a to především vlivem přírodních podmínek. Zatímco loni byl povrch víceméně suchý a spíše tvrdší, letos byl měkký a místy (zejména v blízkosti cíle) bahnitý – nicméně ne tak extrémně jako v Baldovci. Taktéž teplota oproti loňsku klesla, když se pohybovala jen lehce nad nulou. Všechny tyto faktory se logicky promítly i na dosažených časech, které byly o poznání pomalejší ve srovnání s loňským šampionátem.

Toliko k podmínkám závodu – přejděme k dění v jednotlivých kategoriích. Kompletní výsledky jsou na stránkách ČAS.

10 000 m muži vytrvalci

Týden po MS v krosu v Bydhošti, kde se Milan Kocourek umístil na slušném 53. místě, vyrazil v současné době náš nejlepší vytrvalec obhájit titul(y) v domácí konkurenci.

Mezi jeho soupeři se neobjevil Jan Kreisinger, který právě Kocourka dokázal před třemi lety v Temelíně porazit a částečně mu tak narušit jeho domácí nadvládu.

Kocourkovi tak sekundovali (či spíše sequentovali) především jeho tréninkoví kolegové Roman Rudolecký a Jiří Homoláč, přičemž především druhý jmenovaný se snažil zpočátku vyvíjet aktivitu na čele závodu.

Poměrně záhy – asi po dvou okruzích – se Kocourek na čele závodu osamostatnil a – aniž bych vás déle napínal – své umístění uhájil až do závěrečného desetitisícového metru. V dlouho vyrovnaném souboji o stříbro byl nakonec úspěšnější Rudolecký před Homoláčem.

Za nimi už s větším odstupem – jako počas celého závodu – doběhl Jan Procházka. Pátou příčku bral Ondřej Fejfar, když se v závěrečném okruhu dostal před Lukáše Kourka, který dal letos přednost vytrvalecké trati před mílařskou. Trojice dlouho pohromadě běžících závodníků doběhla v pořadí Janů-Jaša-Bajza. Elitní desítku chrabrých vytrvalců uzavíral Václav Janoušek.

3775 m muži mílaři

Velmi podobné startovní pole tomu loňskému se chystalo na start mílařů. Přesto dalo několik „loňských mílařů“ přednost prestižnější kategorii vytrvalců – především loni stříbrný Lukáš Kourek a loni čtvrtý Roman Rudolecký.

Po spíše zahřívacím prvním kole se vytvořila na čele skupina běžců, kde nechyběl obhájce titulu Petr Vitner, David Kučera, Vít Pavlišta, Pavel Dymák a též na čele běžící Martin Edlman.

Pole kandidátů medailí se však postupně zúžilo o Edlmana, přičemž podobný osud potkal v závěrečném okruhu i Dymáka. Rozhodující moment celého závodu se udál při výběhu kopce a následného přeběhu klád, kde si vybudoval náskok Petr Vitner – a mohl se radovat z obhajoby zlaté medaile.

Z libereckého dua vzešel v boji o stříbro vítězně David Kučera, Vít Pavlišta získal bronz. S pětivteřinovým odstupem na 4. místě doběhl Pavel Dymák, na něj shodně 13vteřinový odstup měli jak 5. Martin Edlman, tak těsně 6. Luboš Gaisl.

6300 m ženy

Všem loňským medailistkám nedala tentokrát šanci Lucie Sekanová, když si po suverénním průběhu závodu připsala na své konto 3. krosový titul v dospělé kategorii.

Také o stříbrné příčce bylo poměrně záhy jasno, neboť se zde počas celého závodu pohybovala Monika Preibischová. Totéž lze vztáhnout i na třetí Ivanu Sekyrovou. Loňská vítězka Pavla Schorná se musela spokojit se 4. místem, přičemž na vítěznou Sekanovou ztratila bezmála minutu. O místo zpět finišovala Eva Vail.

6300 m junioři

Dlouho otevřený boj byl vidět v závodě juniorů. Přesto neúprosný počet více než 6 kilometrů postupně závodnické pole vytřídil.

Z dlouho vyrovnané trojice Zemaník-Pinkas-Havlíček vyšel nakonec vítězně největší favorit Jakub Zemaník (mj. nás těší, že nás čtou i komentátoři republikových závodů a neváhají šířit naše postřehy dál), když se mu podařilo odpoutat od druhého Michala Pinkase až těsně před dlouhou závěrečnou rovinkou.

Bronz obhájil Josef Havlíček. Na čtvrtém místě doběhl Dominik Sádlo, taktéž jako loni čtvrtý Filip Záveský – pro atlety neznámý běžeč, Sádlo povoláním skialpinista. Na 5. místě skončil Jan Friš.

3775 m juniorky

V pouze 14členném startovním poli jistě zvítězila Anežka Drahotová. Stříbro získala Moira Stewartová, bronz Lucie Šimečková.

3775 m dorostenci

Filip Sasínek se po celou dobu držel ve vedoucí skupince spíše vzadu, aby pak v závěrečném finiši těsně porazil Dominika Kubce. Bronzový doběhl Jáchym Kovář, přičemž všechny tři běžce dělil minimální odstup.

3050 m dorostenky

Od startu až do cíle vydržela na čele Tereza Korvasová, když s ní však poměrně dlouho dobu dokázala držet nakonec stříbrná Michaela Sedláková. Na stupně vítězů je doprovodila bronzová Veronika Siebeltová.

Mladší kategorie

Na MČR se pochopitelně závodilo i v mladších kategoriích, v žácích starších a mladších. Pro zpravodajskou povinnost odkážu pouze na výsledky.

Slovo závěrem

Letošní šampionát by mohl klidně dostat přídomek Návrat králů. Milan Kocourek vybojoval již svůj 6. mistrovský titul, čímž se mu tak chybí jediné zlato k vyrovnání rekordního počinu Vlastimila Zwiefelhofera. Po loňském nepovedeném intermezzu se na trůn mezi ženami vrátila Lucie Sekanová, pro kterou to byl celkově třetí titul. Mezi mílaři se podařilo obhájit titul Petru Vitnerovi.

Co se týče organizace, tak ta proběhla opět bez problémů, akorát za menší podpory slunečního záření oproti loňskému roku (šetřit se musí všude). Po hříchu však mezi paprikovými párky chyběla uzená kýta, jak si postěžoval zdroj, který si nepřál být jmenován. Jinak se ale Martinu Cvetlerovi závody určitě líbily.