Poslední komentáře 27.09.2013 - 10:45:03 - koudy komentoval v článku Rozhovor s Robertem Krupičkou

19.01.2013 - 16:07:28 - polic komentoval v článku Dosažitelné časy

06.10.2012 - 18:48:45 - Hugo komentoval v článku Henryk Szost v polském maratonském rekordu

Nejčtenější články 116782x - Atletická abeceda

30330x - Jak na kruhový trénink

29662x - Liftink

26160x - Odpichy

23601x - Nejkvalitnější světové a české rekordy

Zobrazit vše


TOPlist
Přihlášení
Registrace

Narozeniny slavíBöck Adam (* 21.7.1987)

CitátBěh je pro mne výzva, sport, kde bojuji především se svou slabostí, a když překonám tu, pak mohu zvítězit i nad soupeři. (Sebastian Coe)

Odkazy Běháme.cz – běhání, jogging, sport, hubnutí
MČR juniorů a dorostu v hale 2013

Datum: 13.3.2013 | Autor: Martin Šplíchal | Zobrazen: 3613 x

Koloběh republikových šampionátu v únoru pokračoval v pražské Stromovce, když se ke slovu po dospělých kategoriích dostali jejich mladší kolegové, konkrétně kategorie juniorů/juniorek a dorostenců/dorostenek.

Jak už patří k našemu bontónu, uveďme v rychlosti rekordní počiny. O ty se postarali výhradně sprinteři na nejkratší halové distanci. Junior Marek Bakalár překonal svým časem z říše sci-fi – 6.74 rekord Pavla Masláka. Dorostenka Veronika Paličková vylepšila národní rekord na 7.46.

Úvody se obvykle přeskakují, učiňme nyní tedy totéž. Ve zbývajících řádcích bude kladen akcent na střední tratě, ostatně informacemi o sprinterech nás zásobuje dostatečně atletika.cz.

Ještě bych si dovolil upozornit na drobnou obměnu oproti obvyklým článkům tohoto typu, totiž že je věnován výhradně juniorům a dorostencům. Jistým nedopatřením se podařilo ztratit nasbírané informace k dívčím kategoriím. Domnívám se, že článek bez dat je článkem bez významu. Za tuto genderovou nekorektnost se autor článku převelice omlouvá. Děkujeme za pochopení. Kompletní výsledky jsou tradičně k nalezení na stránkách ČAS.

3000 m dorostenci

S trochou nadsázky se dá říci, že největší drama závodu se odehrálo hned na jeho startu. Největší favorit Filip Sasínek totiž vyběhl ještě před startovním výstřelem a logicky tak následovala diskvalifikace. Dlužno podotknout, že startér s výstřelem notně otálel, nicméně pravidla nejsou milosrdná.

Cesta k titulu se tak otevřela jiným závodníkům. Konkrétně se nejvíce čekalo od Dominika Kubce, který společně se Sasínkem jako jediný měl zaběhnutý čas pod 9 minut. Ten se však povětšinu závodu pohyboval kolem 5. místa a hůře.

Prvním kilometrem probíhala ještě početná skupina za rovné 3 minuty. V prostředním kilometru tempo výrazně opadlo, o čemž svědčí mezičas na dvou kilometrech – 6:13.

V náběhu do posledního okruhu se do čela dostal Sebastián Vošvrda a svůj náskok vcelku pohodlně uhájil. Favorizovaný Kubec se nakonec prokousal na stříbrnou pozici, kterou těsně uhájil před bronzovým Jáchymem Kovářem. U všech pěti prvních běžců – s výjimkou Kubce – se jednalo o osobní rekordy.

Výsledky:

1.Sebastián Vošvrda9:10.17
2.Dominik Kubec9:11.31
3.Jáchym Kovář9:11.92
4.Vojtěch Sommer9:17.30
5.František Koukal9:20.13

3000 m junioři

Od kvalitního startovního pole se čekaly kvalitní výkony – a tato rovnice byla naplněna. Jakub Zemaník, který měl před startem letos na kontě čas 8:28.21 (14. místo v dlouhodobých tabulkách juniorů v hale), se tradičně ujal tempa. S tím mu v určitých periodách vypomáhal Josef Havlíček, ten však zhruba od poloviny tratě neměl síly k dalšímu střídání.

Kromě výše zmíněné dvojice se na čelních pozicích pohybovali Jan Friš, Michal Pinkas a Jakub Šesták. V tomto pořadí také probíhali kilometrem za 2:55 a druhým za 5:54 – zde však již v čtyřčlenné skupině, neboť Šesták už nastolenému tempu nestíhal a postupně se propadal startovním polem.

Vykrystalizovanému poli stále dominoval Zemaník a závěrečným okruhem kolem 30 vteřin nedal svým soupeřům šanci. Na druhém místě doběhl Jan Friš, když si tak úspěšně se Zemaníkem zopakovali svá loňská umístění na této trati – toho času ještě v dorostenecké kategorii.

Bronzovou příčku držel v závěrečných okruzích Michal Pinkas, nicméně ji neuhájil. Havlíček překonal krizi a na posledních 50 metrech se dostal na třetí příčku. Pinkas by za svůj čas bral od roku 2003 na mistrovstvích republiky vždy – kromě jednoho ročníku – medaili.

Vítkovickou hegemonii stvrdil v těsném finiši 5. místem Vojtěch Schneider. Pod 9 minut se podíval ještě Pavel Olič. To se naopak o 17 setin těsně nepovedlo sedmému Jiřímu Svítkovi. Loni bronzový Šesták doběhl na 9. místě.

Výsledky:

1.Jakub Zemaník8:37.97
2.Jan Friš8:40.41
3.Josef Havlíček8:42.02
4.Michal Pinkas8:42.88
5.Vojtěch Schneider8:59.42

800 m dorostenci

Nejlepším osobním rekordem se ve finále mohl pyšnit Lukáš Hotový, pod dvě minuty měl běženo také Martin Pivoňka, v hale se pod tuto hranici dostal též Tomáš Halbrštát.

Všemi koly se probíhalo víceméně kolem hranice 30 vteřin, když v tom závěrečném se před vedoucího Pivoňku dostal Hotový a mohl se radovat z mistrovského titulu. Oba se ještě stačili vměstnat pod dvě minuty. To se již nepodařilo Vítu Palzerovi – mrzet ho to ale nemusí, jelikož ve finiši porazil Halbrštáta a vyběhl si bronz.

Výsledky:

1.Lukáš Hotový1:59.72
2.Martin Pivoňka1:59.87
3.Vít Palzer2:01.99
4.Tomáš Halbrštát2:02.65
5.Tomáš Novotný2:06.19

800 m junioři

Papírové předpoklady se potvrdily na půlce juniorů. Po úvodních dvou kolech zhruba za 58 vteřin se začalo zrychlovat. Se závěrečným zvoněním byl již na čele Martin Sadil a poměrně bezpečně potvrdil pozici favorita ziskem zlata. O necelých 30 minut si Sadil zaběhl i poloviční trať, kde ve finále obsadil 5. místo.

V boji o stříbrnou příčku měl nakonec víc sil Jan Hlaváč, který se i za nezaměnitelné podpory svého trenéra Martina Cvetlera dostal na poslední stovce před Jiřího Šacla. Ten měl ještě na šachovnici dost práce s finišujícím Jiřím Gregorem, ovšem efektní pohybová ekvilibristika mu zajistila bronz. S odstupem doběhl na 5. místě Adam Zenkl.

Výsledky:

1.Martin Sadil1:55.38
2.Jan Hlaváč1:56.59
3.Jiří Šacl1:56.95
4.Jiří Gregor1:57.11
5.Adam Zenkl1:58.67

1500 m dorostenci

One-man závod byl k vidění na patnáctistovce dorostenců. Čerstvý dorostenecký rekordman na této trati Filip Sasínek, který dokázal překonat stávající rekord v sólozávodě (!) časem 3:55.35 (škoda že tento výkon zůstal poněkud bez povšimnutí; inu se nejedná o sprintera nebo o někoho se příjmením Drahotová), si dal tentokrát na startu pozor – a mohl vyrazit.

A že vyrazil opravdu zhurta, bylo vidět po prvních mezičasech. Dvě stě metrů pod 30 vteřin, čtyřstovka za 60. Tento velice, velice rychlý start si však začal pomalu vybírat svou daň. Kilometrem ještě Sasínek probíhal za 2:41, výsledný čas 4:10.58 již tak neohromí, zato styl jeho závodění jistě ano.

Ostatní soupeři byli tak o(c)hromeni počínáním Sasínka, který si místy vytvořil snad stometrový náskok, že téměř zapomněli běžet. Nakonec se přece jen rozvzpomněli a především díky rychlému závěrečnému okruhu dosáhli slušných časů. To platí především pro medailisty – stříbrného Lukáše Beneše a bronzového Štěpána Janíčka.

Výsledky:

1.Filip Sasínek4:10.66
2.Lukáš Beneš4:20.30
3.Štěpán Janíček4:20.70
4.Matěj Beňovič4:21.71
5.Sebastián Vošvrda4:23.97

1500 m junioři

Závěrečný vrchol šampionátu – patnáctistovka juniorů v mnohém připomínala loňský závod. Paralely lze vidět především v mezičasech, které byly po každých 500 metrech zhruba následující: 1:20 – 2:44.

Bez předbíhání se však věnujme průběhu závodu. Tempa se ujal Josef Havlíček, jeho počínání mělo ovšem jepičí život. Na čele ho vystřídal Jakub Zemaník a na této pozici setrval až do cíle. Vepředu se pohyboval kromě zmíněných další z favoritů David Špindler, Jakub Šesták nebo Michal Pinkas.

Rozhodující fluktuace závodníků se udála v závěrečných 300 metrech. Finišujícímu Zemaníkovi jako jediný stíhal Špindler, ještě v závěrečných 150 metrech se zdálo, že by se mohl dostat před něj – každopádně Zemaník zapnul další ze svých rychlostí (poslední dvoustovka kolem 27 a nějaké drobné) a Špindlerův útok odrazil. I tak se Špindler mohl radovat ze stříbrné medaile a osobáku. Na stupně vítězů je doprovodil Jan Friš, přestože svedl v závěrečných metrech souboj s Michalem Šmahelem, který se stupňovaným tempem probil až na 4. místo a k osobnímu rekordu. O místo zpět doběhl jeho jmenovec Pinkas, taktéž v osobáčku. Na loňská medailová umístění nenavázali 6. Havlíček a 9. Šesták.

Výsledky:

1.Jakub Zemaník4:00.14
2.David Špindler4:01.79
3.Jan Friš4:02.61
4.Michal Šmahel4:03.69
5.Michal Pinkas4:06.41

Slovo závěrem

Hlavní postavou na středních tratích byl Jakub Zemaník, který opět vybojoval běžecký double. Unikum jeho počívání lze spatřovat také v tom, že se mu tento kousek postupně podařil v žákovské, dorostenecké a nyní i juniorské kategorii.

Úspěšně se v juniorské kategorii etabloval také Jan Friš ziskem stříbrné a bronzové medaile. Dva cenné kovy se žádnému jinému běžci již získat nepodařilo.

Celkově se dá říci, že šampionát měl co do úrovně středních tratí velice dobrou úroveň, což platí zejména pro juniorskou trojku.

Alespoň krátce se podívejme ještě na zajímavé výkony mezi dorostenkami a juniorkami. Zde zaujal nejvíce rekord šampionátu 2:12.10 v podání Elišky Nerudové na 800 metrů dorostenek. Starší kolegyně juniorky si rozhodně za rámeček nedají, že vítězné Mejstříkové nadělila Nerudová bezmála 10 vteřin.

Na patnáctistovce juniorek zvítězila bez vážnější konkurence Moira Stewartová, mezi dorostenkami kralovala Veronika Kupková, když oplatila sobotní porážku z dvojnásobné trati Tereze Korvasové, vítězce 3000 m. Na nejdelší trati mezi juniorkami si pro zlato došla Anežka Drahotová.

Halová sezóna se tak pro tyto kategorie uzavřela. Uvidíme, s jakými výkony bude korelovat jejich halová výkonnost v letní sezóně. Avšak ještě před letní sezónou jistě poměří většina běžců své síly na mistrovství republiky v Horažďovicích, které se koná 30. března.

Facebook Delicious

Hodnocení článku

Hodnoceni: 1.00 (2 x)

Komentáře

K článku nebyly napsány zatím žádné komentáře.

© Dominik Šimůnek 2008