Poslední komentáře 27.09.2013 - 10:45:03 - koudy komentoval v článku Rozhovor s Robertem Krupičkou

19.01.2013 - 16:07:28 - polic komentoval v článku Dosažitelné časy

06.10.2012 - 18:48:45 - Hugo komentoval v článku Henryk Szost v polském maratonském rekordu

Nejčtenější články 116782x - Atletická abeceda

30330x - Jak na kruhový trénink

29662x - Liftink

26160x - Odpichy

23601x - Nejkvalitnější světové a české rekordy

Zobrazit vše


TOPlist
Přihlášení
Registrace

Narozeniny slavíBöck Adam (* 21.7.1987)

CitátKdybychom zavedli socialismus na Sahaře, do tří let budou lidé stát nekonečné fronty na písek. (Anonym)

Odkazy Běháme.cz – běhání, jogging, sport, hubnutí
Mistrovství ČR v přespolním běhu 2012

Datum: 7.4.2012 | Autor: Martin Šplíchal | Zobrazen: 4636 x

K porovnání sil v republikovém měřítku došlo letos ve Střelských Hošticích, kde domácí oddíl ACCC Horažďovice uspořádal šampionát všech věkových kategorií.

Perfektně připravené tratě, ověnčené certifikáty IAAF, s pevným, suchým podkladem byly přesným opakem loňské bahenní lázně v Baldovci. Pořadatelé vytyčili celkem tři trasy o délkách 625 m, 1225 m a 1575 m, přičemž právě v nejdelším okruhu čekal na závodníky delší seběh s následným výběhem na jinak lehce zvlněných tratích.

Celý závod doprovázel hlasem oblíbený „spíkr“ Ivo Domanský, k němuž se připojil i domácí komentátor, čímž povznesli bitvy v terénu na doslova audiovizuální zážitek.

Pojďme si přiblížit jednotlivé kategorie. Kompletní výsledky jsou na stránkách ČAS.

10 000 m muži vytrvalci

Kdo očekával dramatický souboj mezi úřadujícím mistrem Milanem Kocourkem a jeho kolegy z Kroměříže, musel být zklamán. Od úvodních metrů šel Kocourek tradičně do čela, přičemž se v úvodních pár kolech držel pouze Václav Janoušek.

I ten však záhy nemohl stíhat drtivému tempu, které Kocourek nastolil, a tak běžel posléze spíše ve skupině s Jakubem Bajzou, Janem Procházkou a Jiřím Homoláčem. Před nimi se pohyboval s náskokem Jan Kreisinger.

Milan Kocourek si tak doběhl pro svůj pátý titul v seniorské kategorii a začíná se v počtu vítězství dotahovat i na legendárního Vlastimila Zwiefelhofera, který má na kontě o dvě prvenství více. V cíli mu chybělo pouhých 12 vteřin, aby jeho čas na desetikilometrové trati začínal 29, což je i tak nejlepší výkon na desetikilometrové trati v letošním roce.

Druhý Jan Kreisinger doběhl necelou půlminutu zpět. Rozdíly mezi běžci za ním byly zpravidla v intervalu 10 vteřin. V souboji o třetí místo tolik nadělil Jakub Bajza Janu Procházkovi, téže cifra mu chyběla na Kreisingera. Pátou příčku bral při své premiéře mezi vytrvalci povoláním spíše mílař Václav Janoušek. Šesté místo vybojoval Jiří Homoláč. Loni třetí Tomáš Dlabaja uhájil sedmou příčku.

Výsledky:

1. Milan Kocourek30:11
2. Jan Kreisigner30:40
3. Jakub Bajza30:50
4. Jan Procházka31:00
5. Václav Janoušek31:10

3775 m muži mílaři

Kardinální otázkou na startu mílařů nebylo ani tak to, kdo vyhraje, jako spíše jak se podaří mužům poskládat na start. V přihlášených figurovalo 77 jmen, na startu jich bylo o rovných 10 méně.

Tempo udával zpočátku Vít Pavlišta, z favoritů byl vepředu loňský mistr Lukáš Kourek, vicemistr Petr Vitner, Roman Rudolecký či David Kučera.

V závěrečném kole se však početná vedoucí skupina roztrhala a ve vedení bylo s velkým náskokem duo běžců z Nového Města na Moravě Kourek-Vitner. Prvně jmenovaný vbíhal ještě na první místo do dlouhé cílové rovinky, ovšem s Vitnerem těsně v patách. Cílovou pásku proťali oba bok po boku.

Na pomoc tak musela přijít cílová kamera, jež nakonec přisoudila titul Petru Vitnerovi. Favorit Lukáš Kourek získal hořkozlaté stříbro. V boji o poslední místo na pomyslné „bedně“ si nejlépe vedl David Kučera, který se v závěru stihl prodrat přes Romana Rudoleckého, který držel většinu závodu právě bronzovou pozici. Aby nebylo týmových dvojic v první pětce málo, obsadil pátou příčku oddílový kolega Kučery Vít Pavlišta.

Výsledky:

1. Petr Vitner10:51
2. Lukáš Kourek10:51
3.David Kučera 11:06
4. Roman Rudolecký11:13
5. Vít Pavlišta11:16

6300 m ženy

O poznání větší porci dramatu nabídl ženský závod než závod vytrvalců. Favoritek se na startu sešla celá řada - od dráhových specialistek, až po spíše silniční a vrchařské běžkyně. V různorodém poli tak bylo těžké hledat největší favoritku, leč k adeptkám určitě patřila Lucie Sekanová, dvojnásobná mistryně, či v hale výborně běžící Monika Preibischová, jež doma má jeden titul právě z krosu.

V úvodních kolech se všechny favoritky navzájem hlídaly, a tak probíhala na čele asi desetičlenná skupinka běžkyň. O rozruch se postarala až Ivana Sekyrová svým náhlým nástupem, jímž si vytvořila asi dvacetimetrový náskok.

Ten se jí dařilo držet až do posledního kola, kdy se k ní začala přibližovat Pavla Schorná a Monika Preibischová. V posledních stovkách metrů se do čela dostala prvně jmenovaná a svůj náskok uhájila před Preisbichovou, která v závěru útočila ze třetího místa až na titul. Časomíra naměřila oběma ženám v cíli stejný čas, ovšem o vítězce nebylo na rozdíl od mílařů pochyb.

Pavla Schorná, která se nevěnuje dráze, ale vrchům a biatlonu (letnímu i zimnímu) tak získala premiérový titul. Monika Preibischová si prohodila umístění s loni stříbrnou Ivanou Sekyrovou. Na nemedailové čtvrté pozici doběhla Květa Pecková, o místo zpět Lucie Sekanová, jíž závod příliš nevyšel.

Výsledky:

1.Pavla Schorná21:41
2.Monika Preibischová21:41
3.Ivana Sekyrová21:44
4.Květa Pecková21:57
5.Lucie Sekanová22:08

6300 m junioři

K velkému překvapení všech přítomných nebyl na startu loňský mistr Petr Kaminski, jak líčili komentátoři, neboť už spadá do mužské kategorie. Favority tak bylo třeba hledat mezi mladšími závodníky, především mezi vytrvalci, kam spadá Martin Chlada, Jan Janů, Libor Bucifal, Josef Havlíček, přesto byl hlavním adeptem vítězství Radek Karnufek.

Tyto prognózy se vyplnily, když tento výčet běžců výše udával tempo. Zhruba v polovině, tedy po dvou kolech ze čtyř, se začalo pole trhat. Vepředu zbyla jen vedoucí pětice Bucifal, Janů, Karnufek, Havlíček a dráhou nedotčený vrchař Filip Záveský. Loni druhý Chlada tak byl rázem ze hry o medaile, totéž se dalo říci o Jakubu Šestákovi, dvojnásobném medailistovi z letošní haly.

V souboji o zlato se osamostatnila dvojice Karnufek-Janů. Své mílařské schopnosti však uplatnil Radek Karnufek a ve finiši nedal Janů šanci. V souboji o třetí místo to vypadalo nejlépe pro Bucifala, v závěru se před něj však dostali jak Záveský, tak především Josef Havlíček, jenž si stupňovaným závěrem vysloužil bronzovou medaili.

Výsledky:

1.Radek Karnufek19:53
2.Jan Janů20:01
3.Josef Havlíček20:10
4. Filip Záveský20:20
5.Libor Bucifal20:24

3775 m juniorky

Na startu juniorské kategorii figurovalo pouhých šestnáct jmen, a tak byl seznam kandidátek na medaile značně zúžený.

O to jednodušší bylo jednoznačné vítězství Lady Novákové, která si po celý závod udržovala dostatečný odstup. Stříbro taktéž jednoznačně připadlo její rivalce Heleně Tlusté.

Sportovní tragédii byla nucena si prožít na domnělém třetím místě finišující Olga Půčková, která si ovšem spletla reklamní bránu s bránou cílovou (viz foto), a tak se před ní v závěrečným metrech dostala Karolína Váchová, zatímco Půčková se už zastavila. První pětku uzavírala Alena Ulrichová.

Výsledky:

1. Lada Nováková13:23
2. Helena Tlustá13:44
3. Karolína Váchová13:59
4.Olga Půčková14:05
5. Alena Ulrichová14:25

3775 m dorostenci

V dorostencích měli vyzvat největšího favorita Jakuba Zemaníka především Jan Friš, Filip Sasínek, Martin Rejman či Adam Zenkl.

Tempo udával zpočátku Filip Sasínek, ovšem Jakub Zemaník v závěrečném okruhu zrychlil a vypadalo to, že mu nebude nikdo stačit. Opak byl však pravdou, Martin Rejman, který závodí na atletických kolbištích teprve necelý rok, mu byl těsně v zádech.

Zemaník se pokusil několikrát o nástup, který však Rejman vždy odrazil. Přesto to vypadalo i v závěrečné rovince na výhru favorita, Rejman se však nadechl k heroickému závěru a na posledních metrech vydřel v životním závodě zlato. O kvalitě jeho výkonu svědčí i dosažený čas, kterým by se zařadil mezi mílaři na 7. místo.

K velkému překvapení tak získal Zemaník „jen“ stříbro. Bronzovou medaili získal jistě Filip Sasínek. Díky rovnoměrnému tempu se na čtvrtou příčku vyšvihl Adam Zenkl, o místo zpět byl Jakub Smetana. Favorizovaný Friš se musel spojit se sedmým místem, přičemž se před něj vměstnal ještě Adam Gaura.

Výsledky:

1.Martin Rejman 11:27
2.Jakub Zemaník11:32
3.Filip Sasínek11:55
4. Adam Zenkl12:08
5. Jakub Smetana12:14

3050 m dorostenky

Trojice největších favoritek běžela dlouho pohromadě. Toto trio čítalo Anežku Drahotovu, Moiru Stewartovou a Terezu Korvasovou, tedy dvě mistryně a jednu vicemistryni z haly.

Drahotová však v závěru nasadila vyšší tempo a s přehledem rozhodla tento souboj ve svůj prospěch. Stříbrnou pozici uhájila loňská mistryně Stewartová, jíž pomohl i pád Korvasové, která tak brala bronz. Nepopulární bramborovou medaili získala Tereza Hrochová, na páté příčce finišovala loňská žákovská mistryně Eliška Auersvaldová.

Výsledky:

1.Anežka Drahotová10:10
2. Moira Stewartová10:32
3. Tereza Korvasová10:44
4. Tereza Hrochová10:56
5.Eliška Auersvaldová11:07

Mladší kategorie

Na MČR se pochopitelně závodilo i v mladších kategoriích, v žácích starších a mladších. Pro zpravodajskou povinnost odkážu pouze na výsledky.

Slovo závěrem

Pořadatelsky vydařené mistrovství, kterému přálo i slunečné počasí, je tedy minulostí. Pozornost se nyní upírá především k dráhové sezóně, která vyvrcholí olympijskými hrami. Předvojem OH však bude ME v Helsinkách a také světový juniorský šampionát v Barceloně, kam by se také rádi někteří čeští běžci či běžkyně kvalifikovali.

Nejdelší čas na přípravu poté zbývá na ME v krosu, které se tradičně koná v prosinci. Tam by se měl představit takřka jistě především Milan Kocourek. Uvidíme, jak se v sezóně povede ostatním a kdo ho případně doplní…

Autoři fotografií: Martin a Tomáš Edlmanovi

Facebook Delicious

Hodnocení článku

Hodnoceni: 1.00 (2 x)

Komentáře

K článku nebyly napsány zatím žádné komentáře.

© Dominik Šimůnek 2008