Poslední komentáře 27.09.2013 - 10:45:03 - koudy komentoval v článku Rozhovor s Robertem Krupičkou

19.01.2013 - 16:07:28 - polic komentoval v článku Dosažitelné časy

06.10.2012 - 18:48:45 - Hugo komentoval v článku Henryk Szost v polském maratonském rekordu

Nejčtenější články 116782x - Atletická abeceda

30330x - Jak na kruhový trénink

29662x - Liftink

26160x - Odpichy

23601x - Nejkvalitnější světové a české rekordy

Zobrazit vše


TOPlist
Přihlášení
Registrace

Narozeniny slavíBöck Adam (* 21.7.1987)

CitátBěh je pro mne výzva, sport, kde bojuji především se svou slabostí, a když překonám tu, pak mohu zvítězit i nad soupeři. (Sebastian Coe)

Odkazy Běháme.cz – běhání, jogging, sport, hubnutí
Mistrovství ČR v hale 2012

Datum: 10.3.2012 | Autor: Martin Šplíchal | Zobrazen: 4517 x

Po mládežnických kategoriích přišel na řadu konečně šampionát dospělých. Klání o mistrovské tituly hostila jako každoročně pražská Stromovka. Zároveň se jednalo o poslední šanci nominovat se na halové MS do Instanbulu.

Leč bohužel, nikomu novému se na poslední chvíli letenku do turecké metropole zajistit nepodařilo. Skoupý byl šampionát i na rekordy mistrovství. O jediný se postarala Kateřina Čechová na 60 m časem 7.30.

Co se týče kvantity titulů, tak hned dva získala Jana Korešová na překážkách a v dálce, v dálkařském a trojskokanském sektoru se radoval z medaile nejcennější Roman Novotný. Na středních tratích dvakrát úřadoval Milan Kocourek.

A právě střední tratě jsou hlavní náplní článku. Kompletní výsledky jsou tradičně k nalezení na stránkách ČAS.

3000 m ženy

Na startu nejdelší mistrovské distance se sešly loňská obhájkyně Lucie Sekanová, vloni druhá Monika Preibischová, vloni pátá Kristiina Mäki. Ve startovní listině naopak chyběla bronzová z minulého roku Květa Pecková. Na startu byla i Diana Mezuliáníková, která dávala v minulosti přednost spíše kratším tratím.

S cílem obhájit titul rozběhla Sekanová závod od úvodních metrů na čele. Za ní se držela Michala Šaršonová, Mäki, Mezuliáníková a Petra Kubešová. Tato skupina se poměrně rychle osamostnanila a probíhala první třetinou tratě za 3:13.

Od tohoto okamžiku se snažila Sekanová skupinu roztrhat, a to se jí poměrně podařilo. Stíhat se ji vydala osamoceně jen Preibischová. Trio Mäki, Mezuliáníková, Šaršonová trochu ztrácelo, na druhou stranu mělo již velký náskok na zbytek startovního pole.

Metou dvou kilometrů probíhala vedoucí závodnice za 6:26, ovšem každým metrem se k ní přibližovala právě Preibischová. Zdálo se tak, že je jen otázkou času, kdy Lucii Sekanovou doběhne. Ten okamžik nastal přesně při zvonění do závěrečného kola. V euforii běžící Monika Preibischová v závěrečném kole vystupňovala tempo a získal premiérový halový titul mistryně, navíc v novém osobním rekordu. Na úřadující mistryni zbylo stříbro.

Na třetím místě se pohybovala převážně Kristiina Mäki, ovšem v cílové rovince ji předstihla Diana Mezuliáníková a získala tak bronzovou medaili. Na pátém místě doběhla Michaela Šaršonová, která ještě jako poslední stačila vměstnat pod 10 minut.

Výsledky:

1.Monika Preibischová9:30.85
2.Lucie Sekanová9:35.49
3.Diana Mezuliáníková9:51.80
4.Kristiina Mäki9:52.72
5.Michaela Šaršonová9:56.45

3000 m muži

Obhájce Peter Mikulenka nefiguroval mezi přihlášenými, a tak byl jasným favoritem Milan Kocourek, česká vytrvalecká jednička. Medailové ambice měli určitě i Lukáš Kourek, dvojnásobný halový mistr Václav Janoušek, jenž se na halového MČR zúčastnil po čtyřleté odlmce, a také vloni čtvrtý Roman Rudolecký.

Po volnější úvodní dvoustovce šel do čela Kocourek a udával tempo po celý zbytek závodu. Na druhém místě se držel Janoušek, za ním Kourek, Rudolecký, Kučera a vedoucí skupinu uzavíral Ondřej Klesnil. Otevíracím kilometrem se probíhalo za 2:50, ve druhém se lehce zvolnilo na 5:42, přičemž pořadí zůstávalo takřka neměnné.

Takřka ihned v náběhu do posledního kilometru začal Kocourek stupňovat své tempo. Za ním vyrazil Kourek, zbytku začal také poutíkat Rudolecký. Vytvořily se tak drobné rozestupy, které určily ráz příštích kol.

Milan Kocourek si nakonec doběhl pro titul, když poslední kilometr zvládl za 2:38. Lukáš Kourek měl v závěru co dělat, aby uhájil druhé místo, neboť Roman Rudolecký v závěru nebezpečně přibližoval. To se mu však povedlo, a tak si všichni medailisté polepšili od loňského mistrovství o jednu příčku.

To samé se dá v uvozovkách říci o Václavu Janoušekovi, protože ten při svém posledním startu skončil pátý, letos tedy čtvrtý. Na pátém místě se za ním těsně umístil David Kučera. Pod 8:30 se dostal ještě Ondřej Klesnil.

Výsledky:

1.Milan Kocourek 8:20.33
2.Lukáš Kourek 8:22.28
3.Roman Rudolecký 8:22.76
4.Václav Janoušek 8:25.10
5.David Kučera 8:26.92

800 m ženy

Závod osmistovky žen takřka kopíroval minulý ročník. Tempo si od začátku udávala Tereza Čapková, přičemž probíhala čtyřstovkou kolem 60 vteřin. Za ní byly s odstupem Tereza Šedivá, Kateřina Hálová a Radka Stružková.

O titulu nakonec nebylo pochyb - pro svůj čtvrtý halový titul na této trati si doběhla Tereza Čapková. Oproti loňskému šampionátu vylepšila svůj o 2 setiny sekundy. Ve finiši o zbylé medaile se prosadily Kateřina Hálová a Radka Stružková. Bramborové umístění připadlo na Terezu Šedivou. Ve svém nejlepším čase se na páté příčce umístila Radka Hanzlová, která za sebou nechala i svou přemožitelku z juniorského šampionátu Elišku Kutrovou.

Výsledky:

1.Tereza Čapková2:06.40
2.Kateřina Hálová2:09.70
3.Radka Stružková2:10.26
4.Tereza Šedivá2:11.52
5.Radka Hanzlová2:12.42

800 m muži

Z loňské osmičky finalistů se finále sešli jen tři běžci - Matěj Blahůt, Jakub Ševčík a Miroslav Lepíček. Tradičně na republikovém šampionátu nestartovala česká jednička Jakub Holuša (letos běženo 1:47.48), který dává přednost přípravě na halové MS světa. Z favoritů se na půlku nepřihlásil Jan Kubista, jemuž těsně unikl limit právě na MS (1:48.15) - zvolil čtyřsetmetrovou trať, kde ovšem ve finále po kolizi nedoběhl. Naopak přednost delším tratím dali Daniel Grecman a Jan Pernica - oba zvolili patnáctistovku.

Muži na 800 metrů

Za dané konstelace tak byl hlavním favoritem Miroslav Burian, šestý z loňského ME juniorů. Závod také rozbíhal - po dvoustovce zhruba za 28 se však přešlo do klusu a polovinou trati se probíhalo kolem jedné minuty. Pak se pochopitelně zrychlovalo, ale nástup přišel až se zvoněním do posledního kola.

Do čela šel překvapivě Miroslav Lepíček, za ním šel Matěj Blahůt, Tomáš Vystrk a Jakub Ševčík. Burian trochu zvolnil a propadl se někam na čtvrtou pozici - nakonec ale na jeho finiš v posledních 50 metrech nikdo nestačil, a tak získal svůj první titul v dospělé kategorii. Druhé místo překvapivě uhájil Miroslav Lepíček, pro něhož to byl také premiérový zisk medaile v dospělé kategorii. V souboji o třetí místo podlehl favorizovaný Blahůt juniorovi Tomáši Vystrkovi, který po titulu v juniorech mohl slavit bronz v mužích. Pátá příčka připadla loni bronzovému Ševčíkovi.

Výsledky:

1.Miroslav Burian1:55.88
2.Miroslav Lepíček1:56.15
3.Tomáš Vystrk1:56.25
4.Matěj Blahůt1:56.32
5.Jakub Ševčík1:57.34

1500 m ženy

Při neúčasti Marcely Lustigové největší favoritkou byla Dana Šatrová. Od startu nasadila taktiku start-cíl a prakticky po pár úvodních kolech bylo o titulu jasno.

Stříbro brala Anežka Drahotová, přestože si podstatnou část závodu odtáhla na druhém místě sama. Déja vu si musela prožít Kristiina Mäki, neboť se před ni v posledních metrech dostala Michaela Drábková, čímž Mäki unikl bronzový stupínek podobně jako v závodě na dvojnásobné trati. Necelou vteřinu zpět finišovala pátá Eva Skalníková. HMČR žen na 1500 metrů - start

Výsledky:

1.Dana Šatrová4:22.74
2.Anežka Drahotová4:34.02
3.Michaela Drábková4:37.49
4.Kristiina Mäki4:38.00
5.Eva Skalníková4:38.66

1500 m muži

Milan Kocourek si dělal zálusk na druhý titul tohoto šampionátu, čili se ujal čela závodu a diktoval tempo. To stačil zachytit pouze Radek Karnufek, jehož zastihla letošní sezóna ve výborné formě a patřil také mezi favority. S odstupem za touto dvojicí běžel oddílový kolega Karnufka Daniel Grecman. I za ním se vytvořila mezera, kde ve skupině běželi Jan Pernica, Adam Kouba a Roman Paulík.

Milan Kocourek na 1500 metrů

Kilometrem probíhalo vedoucí duo za 2:34 a Kocourek se stále nemohl zbavit v závěsu běžícího Karnufka. Tento stav vydržel překvapivě až do posledního kola. Když už to chvílemi vypadalo, že chce jít do čela mladší z dvojice závodníků, Kocourek se vzepjal k finiši a rozhodl ve svůj prospěch tento až překvapivě vyrovnaný souboj.

Ze stříbrné medaile se mohl radovat Radek Karnufek, byť mu opět těsně unikl juniorský rekord. O jeho letošní formě svědčí fakt, že dokázal hned třikrát zaběhnout čas 3:52. Na stupně vítězů ho doprovodil Daniel Grecman, přestože to chvílemi vypadalo, že bude dostižen dvojicí Kouba-Paulík. Na každý pád Grecman dokázal ještě zrychlit, čímž odrazil atak jak čtvrtého Kouby, tak pátého Paulíka.

Výsledky:

1.Milan Kocourek3:50.01
2.Radek Karnufek3:52.87
3.Daniel Grecman3:54.51
4.Adam Kouba3:55.30
5.Roman Paulík3:55.84

Slovo závěrem

Dle očekávání si Milan Kocourek vyběhl hned dva mistrovské tituly, byť ne s takovou suverenitou, na jakou jsme u něj zvyklí. Na druhou stranu dá však předpokládat, že šel do závodu bez speciálního tréninku a zaměřuje svoji pozornost už na krosovou a především letní sezónu.

Nepřekvapily ani zlata na straně Terezy Čapkové a Dany Šatrové. Mezi muži potvrdil nálepku favorita Miroslav Burian. Naopak Monika Preibschová zaskočila svým titulem na tříkilometrové trati Lucii Sekanovou.

Svou formu dokázali prodat a přetavit v cenný kov hned tři junioři. Jmenovitě druhou nejcennější medaili získal Radek Karnufek, bronz si vyběhli Daniel Grecman a Tomáš Vystrk. Obdobně se dařilo dorostence Drahotové, jež brala stříbro.

Formu testovala i Lenka Masná, jistá účastnice MS v Istanbulu na 800 m, která zvolila 400 m. V halovém osobním rekordu 53.73 podlehla o pouhých 15 setin jen Zuzaně Hejnové. Za sebou tak nechala i specialistku na této trati Jitku Bartoníčkovou. Tento čas tak dává tušit dobrou připravenost nejlepší české půlkařky - a právě tuto rychlost by mohla zúročit ve finiši, v povětšinou taktických bitvách na světovém šampionátu.

Domácí halová sezóna je tedy u konce. Příznivci atletiky však budou mít ještě šanci vidět naše reprezentanty v akci na halovém světovém šampionátu v Istanbulu. Na středních tratích nás budou reprezentovat Jakub Holuša na 800 m a na téže trati Lenka Masná. Oba startují 9. března v dopoledních hodinách, když nastoupí do rozběhů.

Autoři fotografií jsou Martin a Tomáš Edlmanovi.

Facebook Delicious

Hodnocení článku

Hodnoceni: 1.00 (1 x)

Komentáře

K článku nebyly napsány zatím žádné komentáře.

© Dominik Šimůnek 2008